Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

Visitor Stats

Azi:
Vizitatori: 85
Pagini vizitate: 549
Online: 0

Ieri:
Vizitatori: 172
Pagini vizitate: 879

Întîlnirea duhovnicească Înaltpreasfințitului Arhiepiscop Nicodim cu familiile slujitorilor din cuprinsul Blagociniei Briceni

Joi 23 septembrie 2021, în parohia „Acopremîntul Maicii Domnului”  din loc. Berlinţî, r-nul Briceni a avut loc întîlnirea Înaltpreasfințitului Arhiepiscop Nicodim cu preoții și preotesele din cuprinsul Blagociniei Briceni.

În debutul întîlnirii, Vladîca sa adresat către familiile preoților și mai ales către doamnele preotese cu un cuvînt de învățătură, în care a menționat că drumul către Hristos este întotdeauna un drum al Golgotei. De aceea, calea pe care mergeți voi împreună cu soții voștri este o cale deosebita și binecuvîntată. Este o cale cu mult har, dar pe care apar multe piedici de la diavol. Să nu uitați niciodată că aveți un rol, o misiune însemnată, o slujire deosebită și o contribuție importantă de adus în lume.

Familia preotului este icoana la care se uită poporul, nu numai la cele spuse de el în biserică, la predică sau la diferite ocazii. Dacă cuvântul preotului va avea putere în faţa credincioşilor, de multe ori acest lucru îl hotărăşte exemplul familiei sale. Preotul trebuie să fie un soţ foarte bun în toate împrejurările cu soţia pentru a nu da exemplu rău celor ce îi privesc.

Preoteasa trebuie să-şi dea seama întotdeauna că preotul este slujitorul lui Dumnezeu şi are de dus la mîntuire toate sufletele din parohia sa precum şi sufletul ei şi al copiilor. Preoteasa trebuie să îngrijească de curăţenia Sfântului Locaş, a lucrurilor Sfinte şi de starea veşmintelor. Odată pe săptămână să aibă în program aşa ceva antrenând şi pe femeile din sat. Şi astfel să facă din Sfântul Locaş, un loc sfânt şi frumos împodobit, la care cu drag să vină poporul la slujbă.
Casa preotului trebuie să fie un început şi model de casă creştină, carte de vizită în activitatea sa pastorală.
* * * *
Amintim că scopul întîlnirilor duhovnicești cu familiile slujitorilor – preoți și preotese, este pentru a discuta, a asculta și a găsi cele mai bune soluții la multiplele provocări cu care se confruntă astăzi familia slujitorilor Altarului. Acestea se petrec comfom hotorîrii primite la Adunarea Generală  a slujitorilor din data de 7 septembrie 2021 și cu binecuvîntarea Înaltpresfințitului Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni.

Pentru mai multe fotografii apasați aici

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

Share:
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • В закладки Google
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Мой Мир
 • LiveJournal
 • MySpace
 • Одноклассники
 • Digg
 • PDF
 • email
 • Add to favorites
 • RSS
 • Print

Comments are closed.