Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

My RSS Feed

Visitor Stats

Azi:
Vizitatori: 160
Pagini vizitate: 1321
Online: 3

Ieri:
Vizitatori: 190
Pagini vizitate: 2728

În Duminica a IX-a după Cincizecime, Înaltpreasfințitul Nicodim a liturghisit la Catedrala „Acoperămîntul Maicii Domnului” din orașul Briceni

În Duminica a IX-a după Cincizecime, Înaltpreasfințitul Nicodim, Arhiepiscop de Edineț și Briceni, s-a aflat în mijlocul enoriașilor Catedralei „Acoperămîntul Maicii Domnului” din orașul Briceni, unde a oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie.

În dimineața zilei, Înaltpreasfinția Sa a fost întîmpinat cu multă bucurie duhovnicească de către parohul protoiereul Vasile Saracuța, Blagocinul raionului Briceni, sector I, care în această zi aniversează frumosul jubileu de 40 de ani de slujire la Sfîntul Altar, 65 de ani de la naștere și 45 de ani de viață de familie. La serviciul divin a participat un sobor de preoți și mulțimea credincioșilor din or. Briceni, care s-au adunat cu pace și bucurie în suflete să dea slavă Bunului Dumnezeu și să se roage pentru sănătatea îndrăgitului lor părinte și duhovnic părintele Vasile la semnificativul popas aniversar.

La ectenia întreită au fost incluse cereri speciale pentru sănătatea omagiatului și rugăciuni către Bunul Dumnezeu pentru milă și îndurare față de poporul binecredincios, pentru cei aflați în boli și suferințe, pentru medicii din prima linie care luptă jertfelnic pentru viața și sănătatea celor bolnavi.

Apreciind înalt rîvna, credința și dragostea omagiatului părinte Vasile pentru sfînta slujire păstorească la care a fost chemat de Dumnezeu, precum și toată activitatea sa sîrguincioasă de-a lungul timpului spre binele Bisericii Ortodoxe, Înaltpreasfințitul Nicodim, în timpul Vohodului Mic, cu binecuvîntrea Întîistătătorului Bisericii Ortodoxe din Moldova, Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir, a decorat pe protoiereul Vasile Saracuța cu ordinul «Sf. Mitropolit Gavriil Bănulescu Bodoni». Doamna preotesă Antonina Saracuța, care este o bună soție, mamă și bunică și care este mereu alături de părintele Vasile, susținîndu-l și ajutîndu-l, a fost decorată cu acest prilej cu medalia eparhiei de Edineț și Briceni „Sf. Vasile cel Mare” de gradul II.

Slujba a continuat cu un Te-Deum de mulțumire, după care Înaltpreafințitul Nicodim a rostit un cuvînt de felicitare în care a adus mulţumiri jubiliarului pentru munca şi efortul depus în calitate de paroh şi blagocin urîndu-i multă sănătate, bucurii duhovniceşti şi împlinirea bunelor dorinţe.

Pentru mai multe fotografii apasați aici

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

Share:
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • В закладки Google
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Мой Мир
 • LiveJournal
 • MySpace
 • Одноклассники
 • Digg
 • PDF
 • email
 • Add to favorites
 • RSS
 • Print

Comments are closed.