Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

My RSS Feed

Visitor Stats

Azi:
Vizitatori: 7
Pagini vizitate: 7
Online: 0

Ieri:
Vizitatori: 221
Pagini vizitate: 552

Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a decorat cu înalte distincții bisericești doi medici din cadrul Centrului Medical „Munteanu”, municipiul Orhei

 

Miercuri, 12 mai 2021, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a vizitat Centrul Medical „Munteanu” din municipiul Orhei, pentru a exprima recunoștință și a susține moral eroii în halate albe care cu multă jertfire de sine muncesc în această instituție pentru binele și sănătatea oamenilor.

Apreciind meritul și multa lor osteneală, mai ales în condițiile dificile ale actualei pandemii de Covid-19, Vlădica Nicodim le-a urat medicilor multă sănătate, prosperare și mult har întru realizarea uneia dinte cele mai mari porunci lăsate nouă de Mîntuitorul – să ne iubim semenii ca pe noi înșine.

În contextul vizitei, domnul doctor Constantin Munteanu și doamna doctoriță Nadejda Leu au fost decorate de către Prea Sfințitul Nicodim cu înalta distincție bisericească – Ordinul „Sf. Irh. Nicolae” de gradul I, oferit cu binecuvîntarea Înalt Prea Sfințitului Mitropolit Onufrie, Întîistătătorul Bisericii Ortodoxe din Ucraina.

Adresînd cordiale felicitări medicilor decorați, Vlădica a menționat următoarele: „Rugăm pe Bunul Dumnezeu să Vă dăruiască și în continuare cu multă dragoste pentru cei aflați în suferință, rîvnă, consecvență, răbdare și putere, ocrotindu-vă prin lumina și căldura Harului Său întru mulți și fericiți ani!”

 

 

 

 

 

 

Share:
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • В закладки Google
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Мой Мир
 • LiveJournal
 • MySpace
 • Одноклассники
 • Digg
 • PDF
 • email
 • Add to favorites
 • RSS
 • Print

Comments are closed.