Prea Sfințitul Nicodim a oficiat slujba înmormîntării robului lui Dumnezeu Vasile Romaniuc la biserica „Sf. Irh. Nicolae” din satul Călărășeuca, raionul Ocnița

Joi, 18 februarie 2021, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat la biserica „Sf. Irh. Nicolae” din satul Călărășeuca, r-nul Ocnița, slujba prohodului nou-adormitului robului lui Dumnezeu Vasile Romaniuc, fostul preşedinte al raionului Ocniţa. La slujbă, Ierarhului au fost alături părintele secretar eparhial, protoiereul Adrian Cotelea, părintele paroh, protoiereul Leonid Sevastianov, clericii din cuprinsul blagociniei, copiii, nepoții, rudele, apropiații și mulțimea tuturor celor care l-au cunoscut, iubit și apreciat pe răposatul.

La începutul slujbei înmormîntării, Prea Sfințitul Nicodim a adresat îndureratei familii condoleanțe și a îndemnat credincioșii la o rugăciune sinceră, cu umilință și zdrobire de inimă, către Mult-milostivul Dumnezeu pentru iertarea păcatelor și odihna cu drepții a sufletului adormitului robului Său Vasile.

Pentru mai multe fotografii apasați aici

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni