Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

My RSS Feed

Visitor Stats

Azi:
Vizitatori: 33
Pagini vizitate: 203
Online: 1

Ieri:
Vizitatori: 167
Pagini vizitate: 832

Prea Sfințitul Nicodim a oficiat slujba înmormîntării roabei lui Dumnezeu Maria

Luni, 1 februarie 2021, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat la catedrala „Sf. M. Mc. Ecaterina” din orașul Lipcani, slujba prohodului nou-adormitei roabei lui Dumnezeu Maria, mama Doamnei Irina Lozovan. La slujbă Ierarhului i-a fost alături părintele secretar eparhial, protoiereul Adrian Cotelea, blagocinul r-lui Briceni protoiereu Lilian Ciubatîi, blagocinul r-lui Edineț protoiereul Sergiu Panaite, părintele paroh protoiereul Nicolae Romanov, clericii din cuprinsul blagociniei Briceni, copiii, nepoții, rudele, apropiații și mulțimea tuturor celor care au cunoscut-o, iubit-o și apreciat-o pe răposată.

La începutul slujbei înmormîntării, Prea Sfințitul Nicodim a adresat îndureratei familii condoleanțe și a îndemnat credincioșii la o rugăciune sinceră, cu umilință și zdrobire de inimă, către Mult-milostivul Dumnezeu pentru iertarea păcatelor și odihna cu drepții a sufletului adormitei roabei Sale Maria.

Ierarhul a evidențiat faptul că doamna Maria și-a trăit viața după învățătura evanghelică a Mîntuitorului; a iubit Biserica, sfintele slujbe și rugăciunea, postind și împărtășindu-se cu regularitate. La final, Stăpînul a îndemnat ca toți cunoscuții, toate rudele și prietenii să se roage pentru noua adormita Maria, ca Dumnezeu să o odihnească cu drepții în lumina cea neapusă a Împărăției Sale.

Pentru mai multe fotografii apasați aici

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

Share:
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • В закладки Google
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Мой Мир
 • LiveJournal
 • MySpace
 • Одноклассники
 • Digg
 • PDF
 • email
 • Add to favorites
 • RSS
 • Print

Comments are closed.