Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

My RSS Feed

Visitor Stats

Azi:
Vizitatori: 1
Pagini vizitate: 1
Online: 0

Ieri:
Vizitatori: 221
Pagini vizitate: 552

Liturghie Arhierească cu prilejul celei de-a 12-a aniversări de la întronizarea Preafericitului Patriarh Kiril, la catedrala „Sf. M. Mc. Ecaterina” din orașul Lipcani

La 1 februarie 2021, în ziua pomenirii Cuviosului Macarie cel Mare Egipteanul, Sanctitatea Sa Chiril, Patriarhul Moscovei și al Întregii Rusii, aniversează 12 ani de la întronizare. Cu acest prilej Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, împreună cu un sobor de preoți din cadrul Eparhiei noastre au săvășit Sfînta Liturghie la catedrala „Sf. M. Mc. Ecaterina” din orașul Lipcani.

La ectenia întreită au fost incluse cereri speciale pentru sănătatea omagiatului Preafericitului Patriarh Kiril al Moscovei și al Întregii Rusii.

Înp legătură cu situația pandemică actuală, care presupune anticiparea participării la slujba praznicală  printr-o perioadă de 14 zile de carantină, Prea Sfințitul Nicodim nu a putut fi prezent fizic și în mod personal la festivitățile religioase de la Moscova, dar a făcut acest lucru în mod spiritual prin slujba arhierească și rugăciunile speciale înălțate în cadrul ei astăzi.

Pentru mai multe fotografii apasați aici

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

Share:
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • В закладки Google
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Мой Мир
 • LiveJournal
 • MySpace
 • Одноклассники
 • Digg
 • PDF
 • email
 • Add to favorites
 • RSS
 • Print

Comments are closed.