Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

My RSS Feed

Visitor Stats

Azi:
Vizitatori: 182
Pagini vizitate: 1711
Online: 5

Ieri:
Vizitatori: 265
Pagini vizitate: 1667

Slujbă arhierească la Catedrala ”Sf. Irh. Nicolae” din orașul Orhei

 

Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat în sîmbăta primei săptămîni a Postului Mare Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala ”Sf. Irh. Nicolae” din orașul Orhei. Prea Sfințeie Sale i-au coliturghisit protoiereul Adrian Cotelea, secretar eparhial, și arhimandritul Patrocl (Porombac), duhovnic al mănăstirii ”Sf. Treime”, Rudi. La serviciul divin a luat parte o mare mulțime de credincioși care, după rugăciunea ”Tatăl nostru”, s-au împărtășit cu Cinstitul Trup și Sînge al Mîntuitorului Hristos.

După citirea pericopei evanghelice, Prea Sfințitul Nicodim a rostit un cuvînt de învățătură în care a subliniat rolul rugăciunii și al Sfintei Împărtășanii ca hrană și medicament pentru suflet. ”Așa cum trupul are nevoie de hrană pentru a supraviețui, la fel și sufletul are nevoie de rugăciune pentu a fi viu. Așa cum pentru a vindeca trupul, atunci cînd se îmbolnăvește, alergăm la spital pentru a ne adresa medicului și a primi tratamentul necesar, la fel și pentru a vindecă rănile cele pricinuite de păcat ale sufletului să venim neîntîrziat la Sfînta Maica noastă – Biserica, să ne spovedim duhovnicului și, luînd dezlegare, să primim din medicamentul Vieții Veșnice – Sfînta Împărtășanie” – a menționat Ierarhul în cuvîntul Său.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share:
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • В закладки Google
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Мой Мир
 • LiveJournal
 • MySpace
 • Одноклассники
 • Digg
 • PDF
 • email
 • Add to favorites
 • RSS
 • Print

Comments are closed.