Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

My RSS Feed

Visitor Stats

Azi:
Vizitatori: 157
Pagini vizitate: 1302
Online: 3

Ieri:
Vizitatori: 266
Pagini vizitate: 1924

Prea Sfinţitul NICODIM, a vizitat la 15.02.2011 Mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” din loc. Călărăşeuca, r-nul Ocniţa

Cu multă bucurie duhovnicească a fost întîmpinat Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni în mănăstirea „Adormirea Maicii Domnului” din Călărăşeuca, de către maica stareţă, egumenia Eufronisia. Astăzi cînd prăznuim Întîmpinarea Domnului, Prea Sfinţitul Nicodim, a oficiat pentru prima dată în calitate de ierarh Sfînta şi Dumnezeiasca Liturghie în această frumoasă mănăstirea din Eparhia de Nord.

În cuvîntul său de învăţătură Prea Sfinţitul a vorbit despre viaţa şi bucuria pe care a avut-o dreptul Simeon, cînd a văzut Fecioara cea Preacurată şi pe Pruncul cel ţinut de ea, a văzut darul lui Dumnezeu, înconjurîd pe Maica şi Pruncul ei şi cunoscînd, cu duhul, că Acela este Mesia cel aşteptat, s-a apropiat cu sîrguinţă şi primind în mîini cu bucurie negraită şi cu frică cucernică, cel albit ca o lebadă de carunteţe a dat mare mulţumire lui Dumnezeu, înaintea sfîrşitului său, cu veselie cîntînd şi zicînd: "Acum slobozeşte pe robul Tău, Stăpîne, după Cuvîntul Tău, în pace …”. Referindu-se la curățenia Maicii Domnului, Vladâca a precizat: ”Nevătămată și curată a rămas Fecioara dupa nașterea lui Hristos, adică a rodului celui binecuvântat. Prin ea a trecut Hristos precum raza soarelui trece prin sticlă sau prin cristal. Precum nu se sfarmă nici întinează raza care trece prin sticla și prin cristal, ci mai curat îl strălucește, tot așa și Soarele dreptății, Hristos, n-a vătămat fecioria Preacuratei Maicii Sale, nici cu durerile cele obișnuite femeilor n-a întinat ușa nașterii celei firești, cea cu curăția pecetluită și cu fecioria păzită, trecând mai presus de fire; ci mai ales i-a îndoit curăția ei, sfințind-o prin trecerea Sa și luminând-o cu dumnezeiasca lumină a harului.

Asemenea aducerii Pruncului Iisus în biserică, Vladîca a îndemnat, ca fiecare prunc să fie adus în biserică pentru a primi Taina Sfîntului Botez, Taina Sfintei Împărtăşanii, zidirea sufletească, cunoaşterea adevărului, pregătirea pentru a dobîndi cele sfinte, veşnice şi mîntuitoare.

 După Sfînta Liturghie, a urmat sfinţirea cea mică a apei şi un Te-Deum de sănătate pentru maica stareţă, surori şi creştini care au participat la acest praznic împărătesc.

Toţi participanţii la slujbă au fost binecuvîntaţi cu cîte o iconiţă cu chipul îngerului păzitor.

În drum spre Sediul Eparhial, Prea Sfinţitul a vizitat satul Călărăşeuca şi a felicitat pe părintele paroh, prot. mitr. Leonid Sevastianov, cu ziua de naştere aducîndu-i mulţumiri pentru grija părintească pe care o poartă faţă de sfîntul locaş şi cei încredinţaţi spre păstorire, dorindu-i mulţi şi fericiţi ani în Domnul.

 Serviciul de presă al Eparhiei de Edineţ şi Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share:
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • В закладки Google
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Мой Мир
 • LiveJournal
 • MySpace
 • Одноклассники
 • Digg
 • PDF
 • email
 • Add to favorites
 • RSS
 • Print

Comments are closed.