Mesajul de felicitare al ÎPS Mitropolit Vladimir, adresat PS Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, cu ocazia aniversării zilei de naștere

Cu ocazia aniversării a 64 de ani din ziua nașterii, Înaltpreasfințitul Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, Întâistătător al Bisericii Ortodoxe din Moldova a adresat Preasfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni un mesaj de felicitare, în care se menționează:

Preasfinția Voastră!

Cu prilejul aniversării a 64 de ani din ziua nașterii, Vă aducem cele mai sincere și cordiale felicitări.

An de an, în această frumoasă şi importantă zi pentru Preasfinţia Voastră, Vă încredinţăm că Vă suntem alături prin rugăciunile pe care le înălţăm către milostivul şi atotputernicul Dumnezeu.

La aniversarea zilei de naștere a Preasfinției Voastre, ne bucurăm să Vă transmitem și cele mai calde urări de sănătate, împliniri rodnice, viață îndelungată și reușite în lucrarea de păstorire a credincioșilor.

Vă felicităm pentru activitatea pastoral-misionară susținută în spațiul editorial, educațional și social în calitate de Episcop al Bisericii Ortodoxe din Moldova, contribuind la promovarea valorilor creștine în societatea moldavă.

Fie ca sfintele bucurii tainice ale lucrării pentru Dumnezeu şi pentru oameni, împlinite în slujirea arhierească misionară pe care o arătaţi, să se pogoare în sufletul şi viaţa Preasfinţiei Voastre, dăruindu-Vă roade alese şi binecuvântate!

Întru mulţi şi fericiţi ani, Preasfinţia Voastră!

Cu dragoste întru Hristos,

† VLADIMIR,