Mesajul de felicitare al Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, adresat Preacuvioasei Egumene Eufrosinia Peșterean, stareța mănăstirii Călărășeuca, cu prilejul sărbătoririi Ocrotitoarei Cerești

Preacuvioasă maică Eufrosinia!

În această zi binecuvîntată de Preasfînta Treime, cînd Sfînta noastră Biserică face pomenirea Cuvioasei Eufrosinia, cea care a luat crucea şi i-a urmat lui Hristos, Vă adresăm sincere felicitări şi binecuvîntări arhiereşti împreună cu alese urări de sănătate, pace și bucurie în Domnul.

Sfînta Eufrosinia al cărei nume îl purtaţi, să fie rugătoare către Sfînta Treime pentru pacea întregii lumi și a mănăstirii pe care o conduceți, iar Preacuvioșia Voastră să-i urmaţi viaţa, nevoinţele şi învăţăturile. Monahul este un om al fericirii pentru că poate comunica cu Dumnezeu zilnic în rugăciune, iar noi Vă urăm ca în toți anii vieții Voastre să intensificaţi această fericire.

Fie ca Bunul Părinte Ceresc, pentru rugăciunile de mijlocire ale Cuvioasei Eufrosinia, să Vă dăruiască și în continuare aceeași rîvnă și dragoste pentru viața monahală și ajutor sfînt în ascultarea ce o îndepliniți conștiincios de conducere a viețuitoarelor sfintei mănăstiri Călărășeuca pe calea mîntririi sufletului.

Să ne trăiți la mulți și fericiți ani!

Cu aleasă prețuire și dragoste întru Hristos Domnul,

† NICODIM