Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

My RSS Feed

Visitor Stats

Azi:
Vizitatori: 25
Pagini vizitate: 166
Online: 0

Ieri:
Vizitatori: 145
Pagini vizitate: 4186

Slujba Prohodului robului lui Dumnezeu, nou-adormitului Eugen Chiriac

În dimineaţa zilei de luni, 25 mai 2020, mulţime de creştini – rude, prieteni și apropiați, cu inimile frînte de durere și cu lacrimi în ochi, s-au adunat la Catedrala „Sf. Mare Mucenic Teodor Tiron” din cadrul Complexului monahal Ciuflea, pentru a petrece în ultimul drum pe cel care a fost Eugen Chiriac. Eugen s-a luptat mult pentru viață, însă boala necruțătoare l-a răpit dintre noi.

A plecat prea devreme, la numai 25 de ani, lăsînd în urmă multă tristețe și o durere nemărginită în sufletul părinților săi, Eugen și Argentina Chiriac, buni creștini, cunoscuți ctitori ai multor biserici și mănăstiri din țara noastră, fii adevărați ai Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Sfînta Liturghie a fost oficiată de către Prea Sfinţitul Anatolie, Episcop de Cahul și Comrat, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi, iar slujba înmormîntării a fost condusă de Înalt Prea Sfințitul Vladimir, Mitropolit al Chișinăului și al întregii Moldove, însoțit de ierarhi ai Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Printre ierarhii care s-au rugat pentru odihna nou-adormitului Eugen a fost și P.S. Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni.

Prea Sfinția Sa a exprimat familiei îndoliate sincere condoleanțe și un cuvînt de mîngîiere și susținere în aceste clipe grele, cauzate de despărțirea de fiul iubit.

Sîntem profund îndurerați și Îl rugăm pe Bunul Dumnezeu să vă dea putere să treceți peste această grea încercare, a spus P. S. Nicodim.

În încheiere, P. S. Nicodim i-a îndemnat pe toți cei care l-au cunoscut pe tînărul Eugen și au venit să-și ia rămas bun de la el, să se roage Milostivului Dumnezeu să-i așeze sufletul în locul cel de fericire și de odihnă al drepților.

Dumnezeu să-l odihnească în pace pe nou-adormitul Eugen! Veșnică pomenire!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share:
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • В закладки Google
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Мой Мир
 • LiveJournal
 • MySpace
 • Одноклассники
 • Digg
 • PDF
 • email
 • Add to favorites
 • RSS
 • Print

Comments are closed.