Liturghia Darurilor Mai Înainte Sfințite la Mănăstirea „Sf. Treime”, Rudi

Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat în dimineața zilei de vineri, 6 martie 2020, începînd cu ora 4.00, slujba Miezonopticii, a Ceasurilor, Obedniței și Liturghia Darurilor mai înainte sfințite la Mănăstirea „Sf. Treime” din localitatea Rudi. Prea Sfinției Sale i-au coliturghisit slujitorii mănăstirii.

După rugăciunea amvonului, Ierarhul a citit canonul Sfîntului Mare Mucenic Teodor Tiron și a binecuvîntat coliva. Această rînduială se săvîrșește în amintirea minunii pe care a săvîrșit-o Sfîntul Teodor în vremea lui Iulian Apostatul, ferind creștinii din Constantinopol de pîngărirea cu alimente stropite cu sîngele jertfelor idolești.

După ce a fost sfințită coliva, Prea Sfințitul Nicodim a adresat credincioșilor un cuvînt de învățătură în care a vorbit despre folosul duhovnicesc al postului, care trebuie însoțit de rugăciune și fapte bune, și a îndemnat creștinii să participe cu rîvnăla Liturghiile din acest Sfînt și Mare Post și să se împărtășească cu Sfintele Taine.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni