Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie în cinstea Sfinților Mucenici Pamfil preotul, Valent diaconul, Pavel, Porfirie, Seleucie, Teodul, Iulian, Samuil, Ilie, Daniil, Ieremia și Isaia (307-309), la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din orașul Orhei

Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat în dimineața zilei de sîmbătă, 29 februarie 2020, cînd Biserica Ortodoxă sărbătoreşte Pătimirea a celor 12 sfinți mucenici Pamfil preotul, Valent diaconul, Pavel, Porfirie, Seleucie, Teodul, Iulian, Samuil, Ilie, Daniil, Ieremia și Isaia (307-309), Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din orașul Orhei. Prea Sfinției Sale i-au coliturghisit slujitorii catedralei.

În cadrul serviciului divin au fost înălțate rugăciuni pentru unitatea Biericii Ortodoxe din întreaga lume.