Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

My RSS Feed

Visitor Stats

Azi:
Vizitatori: 38
Pagini vizitate: 256
Online: 0

Ieri:
Vizitatori: 150
Pagini vizitate: 1112

Sfîntul Mucenic Trifon cinstit la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din orașul Orhei

În ziua pomenirii Sfîntului Mucenic Trifon, vineri, 14 februarie 2020, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din orașul Orhei. Prea Sfinției Sale i-au coliturghisit clericii catedrale. În cadrul Sfintei Liturgii au fost înălțate rugăciuni pentru unitatea Biericii Ortodoxe din întreaga lume, pentru apărarea Bisericii de  schisme şi dezbinare.

La ectenie morţiască a fost pomenit vrednicul de pomenire protoiereu Alexei Tanaseiciuc, care acum 4 ani, prin voia Milostivului Părinte Ceresc, a părăsit lumea aceasta, aflîndu-și odihnă în locașurile cele veșnice.

După Sfinta Liturgie a fost oficiat te deum Sfîntului Trifon și sfințirea apei mici cu citirea rugăciunilor de binecuvîntare pentru ferirea de dăunători a semănăturilor.

 

 

 

 

 

 

 

Share:
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • В закладки Google
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Мой Мир
 • LiveJournal
 • MySpace
 • Одноклассники
 • Digg
 • PDF
 • email
 • Add to favorites
 • RSS
 • Print

Comments are closed.