În Duminica a XXXIII-a după Cincizecime, Prea Sfințitul Nicodim a liturghisit la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

În Duminca lui Zaheu Vameşul la Catedrala „Sf. Irh Nicolae” din Orhei Dumnezeiasca Liturghie a fost oficiată de către Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, în fruntea unui sobor de preoţi şi diaconi şi în prezenţa mulţimii credincioşilor.

Predica după citirea Sfintei Evanghelii a fost rostită de către Prea Sfinţitul Nicodim, care a explicat pericopa zilei de la Luca XIX, 1-10, despre pocăinţa vameşului Zaheu. Ierarhul a subliniat hotărîrea pilduitoare a lui Zaheu de a se smulge de sub stăpînirea păcatului, care l-a făcut urît şi dispreţuit de poporul său, îndemnînd credincioşii să-L primească cu pocăinţă pe Hristos în casele sufletelor lor, pentru a auzi fericitele cuvinte ale Mîntuitorului – „Astăzi s-a făcut mîntuire casei acesteia!”

În cadrul Sfintei Liturgii au fost înălțate rugăciuni pentru unitatea Biericii Ortodoxe din întreaga lume, pentru apărarea Bisericii de  schisme şi dezbinare.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni