Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

My RSS Feed

Visitor Stats

Azi:
Vizitatori: 4
Pagini vizitate: 5
Online: 0

Ieri:
Vizitatori: 163
Pagini vizitate: 427

Slujba Ceasurilor Împărătești la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

Vineri, în ziua Înainte-prăznuirii de marele praznic al Botezului Domnului nostru Iisus Hristos și a pomenirii Soborului Sfinților 70 de Apostoli, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a participat la slujba Ceasurilor Împărătești oficiate la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei.

Deoarece în acest an Ajunul Botezului Domnului cade sîmbătă, conform rînduielii canonice a Bisericii, care prevede că zilele de sîmbătă și duminică sunt incompatibile cu ajunarea (postul aspru au negru), ziua aliturgică se mută vineri, înainte de ajun, cînd se citesc Ceasurile Împărătești și nu se face Liturghie.

***

Soborul Sfinților 70 de Apostoli

 Acesti saptezeci de Apostoli sunt praznuiti astazi, ca unii pe care i-a ales Domnul si i-a trimis cate doi, inaintea Sa, in toate cetatile si locurile unde avea sa mearga El, zicandu-le: „Secerisul este mult, iar lucratorii putini, rugati deci pe Domnul secerisului ca sa scoata lucratori la secerisul Sau.” (Luca 10,2). La capitolul 10 din Evanghelia sa, Sfantul Apostol si Evanghelist Luca istoriceste cum au fost trimisi acesti apostoli sa vesteasca pe Hristos, ca niste inaintemergatori ai dreptei credinte, fiind el insusi unul din acesti saptezeci de ucenici ai Domnului. Numele lor se afla pastrate in Mineiul pe ianuarie in 4 zile.
        Toti acesti ucenici ai Domnului s-au ostenit fiecare in felul sau, sa smulga pe oameni de la idoli, intorcandu-i la cuvantul lui Hristos, si s-au mutat catre Domnul, indurand chinuri  si prigoniri precum se arata la pomenirea fiecaruia din ei.
        Drept aceea, Biserica Ortodoxa ii cinsteste cu imne ca acesta:
        „Ceata ucenicilor lui Hristos, celor saptezeci, sa o laudam dumnezeieste credinciosii, si sa o praznuim. Ca printr-insii, toti ne-am invatat a cinsti Treimea cea nedespartita, ca sunt luminatorii dumnezeiestii credinte.”
        Dumnezeului nostru, slava!

Share:
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • В закладки Google
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Мой Мир
 • LiveJournal
 • MySpace
 • Одноклассники
 • Digg
 • PDF
 • email
 • Add to favorites
 • RSS
 • Print

Comments are closed.