Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

My RSS Feed

Visitor Stats

Azi:
Vizitatori: 13
Pagini vizitate: 62
Online: 0

Ieri:
Vizitatori: 150
Pagini vizitate: 1150

Hramul Catedralei Episcopale „Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț

În ziua praznicului Tăierii împrejur celei după Trup a Domnului nostru Iisus Hristos şi a Sfîntului Iearh Vasile cel Mare, Arhiepiscopul Cezareei Capadociei, Catedrala Episcopală din orașul Edineț s-a aflat în veșmînt de sărbătoare cu prilejul hramului. Slujba Sfintei Liturghii a Sfântului Vasile cel Mare a fost oficiată de către Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, în prezența domnului primar Constantin Cojocaru, a oficialităților locale și a numeroșilor credincioși, pentru care sfîntul locaș s-a dovedit a fi neîncăpător.

În cuvîntul său de învățătură Ierarhul a vorbit despre sensul duhovnicesc al tăierii împrejur a Mîntuitorului și despre virtuţile şi realizările pe plan pastoral-misionar ale Sfîntului Vasile cel Mare. Prea Sfinția Sa a amintit în special despre activitatea filantropică și caritabilă a Marelui Ierarh, care a înființat și primele instituții de menire socială – vasiliadele – în care se oferea permanent ajutor și asistență celor bolnavi și nevoiași. Ierarhul a îndemnat credincioșii să urmeze exemplul Sfîntului Vasile, ocrotitorul ceresc al orașului, sporind mai mult în fapte bune și milostenie.

După slujbă, urmînd datina străbună specifică acestei sărbători, Prea Sfințitul Nicodim a semănat cu grîu credincioșii, urîndu-le un nou an binecuvîntat și plin de rodiri duhovnicești și materiale. Totodată, Prea Sfinția Sa a felicitat enoriașii Catedralei cu prilejul hramului.

Așa cum este tradițional de această sărbătoare mai mulți copii, prezenți la slujbă, au rostit în fața Ierarhului urături tradiționale și colinde, primind în schimb cîte un cadou de sărbătoare.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share:
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • В закладки Google
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Мой Мир
 • LiveJournal
 • MySpace
 • Одноклассники
 • Digg
 • PDF
 • email
 • Add to favorites
 • RSS
 • Print

Comments are closed.