„Dăruind vei dobîndi”

Marți, 12 noiembrie 2019, un grup de enoriași ai parohiei „Nașterea Maicii Domnului” din satul Bîrnova, raionul Ocnița, format din elevii gimnaziului din localitate și avîndu-l în frunte pe preotul paroh, protoiereul Vitalie Apostol, au făcut o călătorie spre satul Mihăileni, raionul Rîșcani, pentru a oferi un mic ajutor unei familii.

Vizita a constituit o plăcută surpriză îndeosebi pentru cel mai mic membru al familiei – micuța Valeria, care-și sărbătorește astăzi ziua de naștere, împlinind 8 anișori. Bîrnovenii i-au cîntat tradiționalul „Mulți ani trăiască!”, i-au pregătit o tortă mare și alte multe cadouri și ajutoare. Stăpîna casei a făcut oaspeților o excursie prin gospodărie, arătînd și noua sa casă pe care o ridică din greu cu puterile ei.

Mulțumind din suflet, mama și fiica i-au petrecut pe oaspeții doriți cu lacrimi de bucurie în ochi!

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni