Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

My RSS Feed

Visitor Stats

Azi:
Vizitatori: 7
Pagini vizitate: 12
Online: 0

Ieri:
Vizitatori: 163
Pagini vizitate: 427

Slujire Arhierească de hramul bisericii „Sf. Cuvioasă Parascheva” din orașul Tvardița, raionul Taraclia

 

La 27 octombrie 2019, în Duminica a XIX-a după Cincizecime, a pomenirii Sfinților Părinți de la Sinodul VII Ecumenic și în ziua cinstirii Sfintei Cuvioasei Maicii noastre Parascheva cea Nouă, Ocrotitoarea Moldovei, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a participat alături de Prea Sfințitului Anatolie, Episcop de Cahul și Comrat, la invitația și cu bunăvoința parohului bisericii „Sf. Cuvioasă Parascheva” din orașul Tvardița, raionul Taraclia, protoiereul Vladimir Pascalov, la Sfînta Liturghie Arhierească prilejuită de sărbătorirea hramului acestui sfînt locaș și a localității.

După Sfînta Liturghie a urmat înconjurul bisericii cu citirea EvangheliilorÎnvierii, după care a fost oficiat un Te Deum cu rugăciuni către Sfînta Cuvioasă Parascheva pentru sănătatea și bunăstarea slujitorilor, ctitorilor și enoriașilor acestei parohii.

La final, Ierarhii au adresat părintelui paroh și întregii adunări binecredincioase, alese cuvinte de felicitare cu prilejul hramului. Prea Sfințitul Nicodim i-a urat la rîndul său părintelui paroh Vladimir Pascalov multă sănătate și ani lungi de viață, luminați de harul Preasfintei Treimi și întăriți prin mijlocirile Cuvioasei Parascheva, pentru a conduce cu mult zel credincioșii ce i-au fost încredințați spre păstorire pe calea mîntuirii, oferindu-i în semn de înaltă apreciere medalia „Sf. Dreptul Nicodim”.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share:
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • В закладки Google
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Мой Мир
 • LiveJournal
 • MySpace
 • Одноклассники
 • Digg
 • PDF
 • email
 • Add to favorites
 • RSS
 • Print

Comments are closed.