În Duminicaa XIII-a după Cincizecime, Prea Sfințitul Nicodim a liturghisit la Mănăstirea Bănceni

În Duminica a XIII-a după Cincizecime, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat, alături de Prea Sfințitul Longhin, Episcop de Bănceni și vicar al Mitropoliei Cernăuților, și înconjurați de un  sobor de preoți și diaconi, Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie în soborul Schimbării la Față a Mîntuitorului din cadrul complexului monastic Bănceni. La serviciul divin au fost prezenți și numeroși creștini.

După citirea pericopei evanghelice a zilei, de la Matei XXI, 33-42, despre pilda lucrătorilor viei, cu binecuvîntarea Prea Sfințitului Longhin, Ierarhul a adresat comunității dreptmăritoare un cuvînt de învățătură și a binecuvîntat credincioșii la săvîrșirea roadelor vrednice de Împărăția Cerurilor.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni