Hramul Mănăstirii „Adormirea Maicii Domnului”, Călărășeuca

În ziua praznicului Adormirii Maicii Domnului, miercuri, 28 august 2019, Mănăstirea Călărășeuca și-a sărbătorit hramul. Cu acest prilej, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, în prezența viețuitoarelor sfîntului așezămînt și a mulțimii pelerinilor și închinătorilor veniți la sărbătoare a oficiat aici Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie.

După Sfînta Liturghie, Ierarhul împreună cu soborul slujitorilor și mulțimea credincioșilor au înconjurat în procesiune solemnă bisericile mănăstirii.

La final, Prea Sfințitul Nicodim a adresat maicii starețe, egumena Eufrosinia, obștii monahale și tuturor creștinilor un cuvînt de învățătură. Prea Sfinția Sa a evidențiat caracterul de bucurie al sărbătorii și sensul duhovnicesc al Adormirii Preasfintei Fecioare Născătoare de Dumnezeu în iconomia mîntuirii noastre, sens sugerat chiar de troparul praznicului: „Întru naștere fecioria ai păzit, întru adormire lumea nu ai părăsit, de Dumnezeu Născătoare Fecioară, mutatu-te-ai la Viață, fiind Maica Vieții și cu rugăciunile tale izbăvești din moarte sufletele noastre!”.

Toți credincioșii prezenți la slujbă au luat parte apoi la o agapă de sărbătoare pregătită cu mult drag de măicuțele de aici.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni