Slujba Privegherii în ajunul prăznuirii hramului de vară al Mănăstirii „Nașterea Dmnului”, Zăbriceni, în cinstea Sfîntului Sfințit Mucenic Foca și a Sfintei Întocmai cu Apostolii Mironosițe Maria Magdalena

Sîmbătă, 3 august 2019, în ajunul Duminicii a VII-a după Cincizecime și a zilei pomenirii Sfîntului Sfințit Mucenic Foca și a Sfintei Întocmai cu Apostolii Mironosiță Maria Magdalena, la Mănăstirea „Nașterea Domnului” din comuna Zăbriceni, Edineț, a fost oficiată de către un sobor de Ierarhi, preoți și diaconi, slujba de Priveghere în cinstea celui de-al doilea hram și marcarea jubileului de 20 de ani de la întemeierea sfîntului așezămînt monastic.

La slujbă a participat Înalt Prea Sfințitul Pavel, Mitropolit de Vîșgorod și Cernobîl, Înalt Prea Sfințitul Agapit, Mitropolit de Moghiliov-Podolsk și Șargorod, și Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni. Împreună cu Ierarhii a slujit un sobor ales de preoți și diaconi și a participat un număr mare de creștini.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni