Duhovnicul Mănăstirii „Sf. Treime”, Rudi, părintele arhimandrit Patrocl (Porombac), a fost decorat cu ordinul „Gloria Muncii”

Miercuri, 24 iulie 2019, în cadrul unei ceremonii oficiale desfășurată la Președinție, domnul președinte al Republicii Moldova Igor Dodon a înmînat înalte distincții de stat, conferite anterior prin decrete prezidențiale, unui grup de cetățeni, care activează în diverse domenii, iar pe parcursul anilor s-au remarcat prin muncă îndelungată și prodigioasă, poziție civică activă și contribuție la promovarea valorilor general-umane.

Cu ordinul „Gloria Muncii” a fost distins și un vrednic slujitor al Eparhiei noastre, părintele arhimandrit Patrocl (Porombac), duhovnic al Mănăstirii „Sf. Treime” din localitatea Rudi.

Dorim pe această cale să-i adresăm părintelui duhovnic sincere felicitări, dorindu-i ca această apreciere binemeritată a eforturilor duhovnicești-misionare a Sfinției Sale să-i servească drept imbold, pentru a activa și în continuare cu mult rod și aceeași sîrguință și dăruire de sine spre binele Bisericii Ortodoxe din Moldova.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni