Ajutoare umanitare din partea Prea Sfințitului Nicodim pentru sinistrații de la Otaci

Vineri, 28 iunie 2019, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a expediat un lot de ajutoare umanitare, ce a constat din haine, lenjerie, diverse produse alimentare și de igienă, persoanelor ce au avut de suferit în urma prăbușirii scării unui bloc cu 9 etaje din orașul Otaci, raionul Ocnița.

Transportarea și distribuirea produselor a fost asigurată, cu binecuvîntarea Ierarhului, de către protoiereul Victor Pleșca, paroh al bisericii „Nașterea Maicii Domnului” din comuna învecinată Vălcineț.

Ajutorul material a fost oferit atît din partea Prea Sfințitului Nicodim, cît și din partea Organizației Umanitare „Hilfe fur Osteuropa” din Todtnau, Germania.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni