Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

My RSS Feed

Visitor Stats

Azi:
Vizitatori: 0
Pagini vizitate: 0
Online: 0

Ieri:
Vizitatori: 0
Pagini vizitate: 0

Apelul Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, la rugăciune pentru pace în țara noastră

Preacucernici slujitori ai Sfintelor Altare,

Iubiți întru Hristos fii și fiice duhovnicești din Eparhia de Edineț și Briceni!

Țara noastră, Republica Moldova, se află din nou în paragul unei crize constituționale și politice care crează în rîndul cetățenilor tensiuni și îngrijorare pentru ziua de mîine.

În calitatea noastră de membri ai Bisericii, suntem în mod negreșit și cetățeni ai Republicii Moldova, care nu putem rămîne indiferenți față de procesele și mișcările politice și sociale din jurul nostru. Cel mai mult ne dorim pacea, pentru că Sfînta noastră Biserică Ortodoxă propovîduiește pacea cu tot zelul și toată puterea ei.

Domnul nostru Iisus Hristos este “Domn al păcii” (Isaia 9, 5) și El ne poruncește să trăim în pace unii cu alții (Matei 5, 25). “Pace vouă” este salutul obișnuit, adresat de Mîntuitorul Ucenicilor Săi și prin ei tuturor oamenilor (Luca 24, 36; Ioan 20, 19), salut repetat de atîtea ori la Sfînta Liturghie, prin cuvintele: “Pace tuturor”. Pe “făcătorii de pace” (Matei 5, 9) Mîntuitorul îi fericește și în testamentul Său spune: “Pace vă las vouă, pacea Mea o dau vouă” (Ioan 14, 27). Sfinții Apostoli de asemenea îndeamnă pe creștini să trăiască în pace cu toți oamenii (Rom. 12, 18), în „pacea lui Dumnezeu, care covîrșește orice minte” (Filip. 4, 7), în pacea lui Hristos, care să stăpînească în toate inimile (Col. 3, 15).

Sfînta noastră Biserică Ortodoxă, credincioasă învățăturii Mîntuitorului, n-a încetat niciodată să îndemne – prin puterea cuvîntului și a pildei – oamenii și popoarele la statornicirea păcii în lume. Ea face acest lucru fiind deplin incredințată că pacea este aducătoare de bine și de propășire în lume.

Reieșind din aceste considerente și avînd în vedere contextul politic instabil, care poate degenera în tulburări și violențe, avem datoria sfîntă de creștini de a-i îndemnape toți la pace și a ne ruga pentru realizarea ei, fără a face partizanat politic și a căuta cine se face vinovat de această situație.

Facem apel la toți clericii și credincioșii Episcopiei noastre să sporească în aceste zile postul și rugăciunea, citirea psaltirii și a Paraclisului Maicii Domnului, pentru ca Bunul Dumnezeu, pentru rugăciunile și mijlocirile Preacuratei Sale Maici și ale tuturor Sfinților Săi, să dăruiască înțelepciune și dreaptă judecată tuturor actorilor politici întru rezolvarea pozitivă și spre binele întregului popor a actualei crize politice.

Așa să ne ajute Bunul Dumnezeu!

Cu arhierești binecuvîntări și

părintească dragoste întru Hristos Domnul Păcii,

† Nicodim

Episcop de Edineț și Briceni

Share:
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • В закладки Google
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Мой Мир
 • LiveJournal
 • MySpace
 • Одноклассники
 • Digg
 • PDF
 • email
 • Add to favorites
 • RSS
 • Print

Comments are closed.