Prea Sfințitul Nicodim a efectuat o vizită de lucru la biserica parohiei „Sf. Treime” din satul Caracușenii Noi, raionul Briceni

Duminică, 2 iunie 2019, după Sfînta Liturghie oficiată la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din orașul Edineț, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a efectuat o vizită de lucru la biserica nouă a parohiei „Sf. Treime” din satul Caracușenii Noi, raionul Briceni.

Ierarhul a fost întîmpinat de părintele paroh, preotul Ioan Tudoreanu și blagocinul sectorului II Briceni, protoiereul Lilian Ciubatîi. Prea Sfinția Sa a luat cunoștință de lucrările de finisare interioară a lăcașului de cult, petrecute aici în ultima perioadă, precum și de pregătirile pentru slujba de sfințire a Prestolului bisericii, care va avea loc în timpul apropiat.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni