Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

My RSS Feed

Visitor Stats

Azi:
Vizitatori: 59
Pagini vizitate: 2473
Online: 2

Ieri:
Vizitatori: 192
Pagini vizitate: 934

Prea Sfințitul Nicodim a vizitat de Paștile Blajinilor mormîntul părinților săi Vasile și Ana din cimitirul satului natal Chiperceni

În ziua de Paștile Blajinilor, luni, 6 mai 2019, după Sfînta Liturghie, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a vizitat cimitirul din localitatea de baștină, Chiperceni, unde în prezența mulțimii de credincioși adunați, a  săvîrșit un parastas de pomenire la mormînt pentru părinții săi Vasile și Ana și pentru tot sufletul creștinesc adormit în Domnul, ce și-a aflat odihna de veci în acest cimitir.

După slujba de pomenire, Ierarhul a adresat mulțimii credincioșilor adunați în cimitir un cuvînt de învățătură în care a vorbit despre importanța pe care o au pentru cei mutați la cele veșnice rugăciunile noastre de pomenire și milosteniile ce se oferă cu acest prilej, iar în continuarea cuvîntului său a subliniat că mulțimea credincioșilor veniți într-un cuget și un gînd la rugăciunile de pomenire din această zi arată credința multă și statornică în Dumnezeu și dragostea pentru înaintașii noștri, față de care avem datoria sfîntă de a ne ruga și a-i pomeni.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share:
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • В закладки Google
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Мой Мир
 • LiveJournal
 • MySpace
 • Одноклассники
 • Digg
 • PDF
 • email
 • Add to favorites
 • RSS
 • Print

Comments are closed.