Festivalul raional al Cîntecului Pascal „Hristos a Înviat!” la Dondușeni

Ne aflăm în Săptămîna Luminată, cînd sunetul clopotelor și slujbele deosebite din sfintele locașuri de închinare ne vestesc marea bucurie a Învierii Domnului și Mîntuitorului nostru Iisus Hristos. După șapte săptămîni de post și rugăciune, inimile drept-credincioșilor creștini se veselesc din nou întru slăvirea Celui ce ,,cu moartea pe moarte călcînd” a Înviat a treia zi, dăruind lumii viață veșnică.

În Joia Săptămînii Luminate, începînd cu ora 13.00, cu binecuvîntarea și participarea Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, la Dondușeni a avut loc, într-o solemnă atmosferă praznicală, Festivalul Raional al cîntecului Pascal „Hristos a Înviat!”.

Au evoluat 18 colective folclorice și coruri bisericești ale parohiilor din raionul Dondușeni, însoțite de preoții lor parohi. La eveniment a fost prezent președintele raionului Dondușeni, domnul Vadim Lesnic, oficialități locale și invitați de onoare.

Concomitent cu desfășurarea festivalului a fost vernisată și o superbă expoziție de bucate tradiționale pascale și lucrări artistice ale tinerelor talente.

La final, Prea Sfințitul Nicodim a rostit un cuvînt de folos duhovnicesc, în care a evidențiat importanța acestei măsuri cultural-artistice și teologice prin care creștinii, de la mic la mare, luminați fiind de Lumina sfințitoare și mîntuitoare a lui Hristos cel Răstignit și Înviat, transmit mai departe în lume bucuria părtășiei celor ce cred la biruința Mîntuitorului asupra păcatului, iadului și a morții.

În semn de apreciere și încurajare la perpetuarea valorilor creștine, toți participanții au primit din partea partea Prea Sfințitului Nicodim cîte o Diplomă Arhierească.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni