Slujire Arhierească în Marțea Mare din Săptămîna Patimilor Domnului la Mănăstirea „Sf. Treime”, Rudi

În Marțea Mare din Săptămîna Patimilor Domnului, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfînta Liturghie a Darurilor mai înainte sfințite la Mănăstirea „Sf. Treime” din localitatea Rudi, înconjurat de un sobor de slujitori și în prezența maicilor, surorilor și încinătorilor sfîntului așezămînt.

După slujbă, Prea Sfințitul Nicodim a vorbit despre Pilda celor zece fecioare, care se citește în această zi în toate Bisericile Ortodoxe și a îndemnat credincioșii la priveghere în rugăciune însoțită de lucrarea faptelor celor bune izvorîte din credință, care sunt ca lumina și untdelemnul candelelor personale ale sufletelor noastre și care nu pot fi împrumutate altora, după cu spune Sfîntul Serafim de Sarov.