Mesajul de felicitare al Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, adresat Prea Sfințitului Siluan, Episcop de Orhei, vicar mitropolitan, cu prilejul sărbătoririi zilei de naștere

Prea Sfinția Voastră,

Am o deosebită plăcere de a Vă transmite, cu prilejul aniversării zilei Prea Sfinției Voastre de naștere, sincerele mele sentimente de înaltă prețuire, împreună cu alese urări de sănătate, pace, bucurii duhovnicești, har de la Domnul și ajutor sfînt în lucrarea deloc ușoară, care V-a fost încredințată, de îndrumare pe calea mîntuirii a clerului și credincioșilor de pe meleagurile orheiene, a nevoitorilor din sfînta mănăstire Curchi și din întreg cuprinsul Mitropoliei noastre!

Fie ca Mîntuitorul Hristos, Arhiereul cel Veșnic, să Vă călăuzească mereu pașii în realizarea lucrurilor frumoase și mîntuitoare, spre slava lui Dumnezeu și binele Bisericii Ortodoxe din Moldova!

La mulți și fericiți ani!

Cu aleasă considerație și dragoste

în Hristos-Domnul cel Înviat!

† NICODIM

Episcop de Edienț și Briceni