Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie în cinstea Cuviosului Pavel Tebeul, la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din orașul Orhei

Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat în dimineața zilei de luni, 28 ianuarie 2019,  Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din orașul Orhei. Prea Sfinției Sale i-au coliturghisit slujitorii catedralei.

În cadrul serviciului divin au fost înălțate rugăciuni pentru unitatea Biericii Ortodoxe din întreaga lume, pentru pacea și liniștea Bisericii Ortodoxe din Ucraina și pentru întărirea duhovnicească la vreme de grea încercare a Întîistătătorului ei, Preafericitul Mitropolit Onufrie.

Sfînta Liturghie a continuat cu un parastas pentru odihna cu drepții a sufletului vrednicului de pomenire Protodiacon Pavel Ciobanu la 2 ani de la mutarea sa la Domnul.