Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

My RSS Feed

Visitor Stats

Azi:
Vizitatori: 120
Pagini vizitate: 315
Online: 1

Ieri:
Vizitatori: 148
Pagini vizitate: 380

Slujbă Arhierească la biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din satul Ocnița, raionul Ocnița

 

Sîmbăta, 17 noiembrie 2018, mulțimea credincioșilor de la biserica „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din satul Ocnița, raionul Ocnița, în frunte cu părintele paroh, protoiereul Nicolae Popa, au primit cu multă căldură vizita Chiriarhului Eparhiei de Edineț și Briceni. Prea Sfințitul Nicodim a oficiat aici, înconjurat de un sobor de preoți și diaconi, mai întîi slujba de sfințire a prestolului și a bisericii, la care s-au petrecut ample lucrări de renovare și restaurare, urmată de Sfînta Liturghie Arhierească. Răspunsurile la strană au fost oferite de corul parohial, dirijat de preoteasa Ecaterina Popa.

După Sfînta Liturghie a fost oficiat un Te-Deum de sănătate pentru părintele paroh, ctitorii și poporul binecredincios din această localitate.

A urmat apoi cuvîntul de învățătură al Ierarhului. Prea Sfințitul Nicodim a mulțumit tuturor credincioșilor pentru faptul că păstrează nealterată credința ortodoxă a strămoșilor și urmează bunul lor exemplu de viețuire creștină. De asemenea, Ierarhul a mulțumit părintelui paroh și tuturor enoriașilor pentru implicarea lor jertfelnică la renovarea sfîntului locaș și i-a îndemnat pe toți să păstreze și în continuare flacăra credinței așa cum le-a fost aprinsă în suflet de destoinicii lor înaintași.

Cei mai de seamă ctitori au fost distinși de către Ierarh cu medalii și Diplome Arhierești.

Toți credincioșii prezenți la slujbă au primit în dar din partea Ierarhului, în semn de binecuvîntare și felicitare cu prilejul resfințirii sfîntului locaș, cîte o iconiță.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share:
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • В закладки Google
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Мой Мир
 • LiveJournal
 • MySpace
 • Одноклассники
 • Digg
 • PDF
 • email
 • Add to favorites
 • RSS
 • Print

Comments are closed.