Duminica a XXII-a după Cincizecime la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din Edineț

În Duminica a XXII-a după Cincizecime, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie, înconjurat de un sobor de slujitori și în prezența mulțimii credincioșilor, la Catedrala „Sf. Irh. Vasile cel Mare” din orașul Edineț.

Pericopa evanghelică a zilei de la Sfîntul Apostol și Evanghelist Luca, VIII, 5-15, despre pilda semănătorului, a fost explicată de către Prea Sfințitul Nicodim, care a îndemnat credincioșii ca, venind la biserică, să-și deschidă inimile și cugetele pentru a primi, a păstra și a face să rodească în viața lor sămînța mîntuitoare a cuvîntului lui Dumnezeu, așa cum ne învață textul evanghelic.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni