Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

My RSS Feed

Visitor Stats

Azi:
Vizitatori: 22
Pagini vizitate: 125
Online: 0

Ieri:
Vizitatori: 145
Pagini vizitate: 4186

Mesajul de felicitare al Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, adresat Prea Sfințitului Siluan, Episcop de Orhei, vicar mitropolitan, cu prilejul sărbătoririi Sfîntului Ocrotitor

 

Prea Sfinția Voastră!

Ziua de prăznuire a Cuviosului Siluan Athonitul, care este şi sfîntul ocrotitor al Prea Sfinției Voastre, îmi oferă un binecuvîntat prilej şi o deosebită bucurie de a Vă aduce cele mai sincere felicitări şi urări de ani mulți cu sănătate, har și bună sporire în tot lucrul binecuvîntat pe care-l faceți!

Inspirat de dorul mistuitor după Dumnezeu și statornicia în rugăciune smerită a Cuviosului Siluan Athonitul, v-ați consacrat din fragedă tinerețe, cu trup și suflet, slujirii Bisericii lui Hristos în viață călugărească.

Prin pronie dumnezeiască ați fost ales la înalte slujiri și responsabilități în cadrul Bisericii Ortodoxe din Moldova – de la cea de stareț al așezămîntului monahal Curchi, pe care l-ați reînviat din ruini, de exarh al Mănăstirilor din Moldova, de blagocin de Orhei, pînă la înalta slujire arhierească în calitate de Episcop de Orhei și vicar al Mitropoliei Chișinăului și a Întregii Moldove, demnități pe care le onorați cu maximă jertfire de sine și pricepere.

La ceas aniversar, ne rugăm ca Bunul Dumnezeu, pentru rugăciunile Sfîntului Cuviosului Siluan Athonitul, să Vă dăruiască şi în continuare cu aceeaşi rîvnă, blîndețe, putere şi înţelepciune, de care aţi dat dovadă şi pînă acum, în deosebit de rodnica activitate ce o defășurați în Ogorul Domnului, îndrumînd cu mult har şi dăruire de sine pe calea mîntuirii sufletele credincioșilor!

Întru mulţi şi fericiţi ani!

Cu dragoste întru Hritos Domnul,

† NICODIM

Episcop de Edineţ şi Briceni

Share:
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • В закладки Google
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Мой Мир
 • LiveJournal
 • MySpace
 • Одноклассники
 • Digg
 • PDF
 • email
 • Add to favorites
 • RSS
 • Print

Comments are closed.