Slujba din Duminica a doua după Cincizecime

Prin lucrarea Sfîntului Duh Cel de viaţă Făcător şi întru tot puternic, Unul din Treime, Dumnezeu, Cel de o cinstire, de o fiinţă şi de o slavă cu Tatăl şi cu Fiul – Sfînta Biserica Ortodoxă a Răsăritului cea Una, Sobornicească şi Apostolească a rînduit ca în Duminica a 2-a după Cincizecime (după Pogorîrea Sf. Duh) fiecare Biserică Locală să săvîrşească pomenirea Tuturor Sfinţilor care s-au preaslăvit în hotarele sale, adică a Sfinţilor locali care, fie că s-au născut, ori s-au nevoit şi s-au preaslăvit întru-un pămînt sau meleag anume, într-o anumită ţară sau regiune, am găsit de cuviinţă ca în această Duminică în ţara noastră, Moldova, să fie săvîrşită şi Slujba Tuturor Sfinţilor care s-au preaslăvit în pămîntul Moldovei (A Tuturor Sfinţilor Ocrotitori ai Moldovei). Sărbătorirea (pomenirea) Soborului Sfinţilor care s-au preaslăvit în pămîntul Moldovei (Soborul Sfinţilor Ocrotitori ai Moldovei) a fost introdusă oficial în Calendarul şi Sinaxarul Bisericesc Ortodox la data de 20 mai 2013 cu binecuvîntarea Prea Fericitului Kiril, Patriarhul Moscovei şi al întregii Rusii.

Slujba din Duminica a doua după Cincizecime