Duminica a VII-a după Paşti la Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din municipiul Edineț

În Duminica a VII-a după Paști, a Sfinților Părinți de la primul Sinod Ecumenic (Niceea, 325), Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi şi în prezenţa mulţimii credincioşilor,  a oficiat Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie în Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din municipiul Edineț.

La final, Ierarhul a rostit un cuvînt de învățătură în care a vorbit despre importanța cinstirii celor 318 Sfinți Părinți de la primul Sinod Ecumenic de la Niceea (325), dar și a cunoașterii și mărturisirii adevărului învățăturii de credință statornicite de ei la acest sobor cu privire la dumnezeirea Fiului lui Dumnezeu și deoființimea Lui cu Dumnezeu-Tatăl. Apoi, Vlădica a mulțumit tuturor creștinilor pentru că sunt buni fii ai Bisericii Ortodoxe, îndemnîndu-i să păstreze și în continuare nestinsă flacăra dragostei pentru viața în Hristos.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni