În dimineaţa zilei de sîmbătă, 28 aprilie 2018, mulţime de creştini cu inimile frînte de durere s-au adunat la biserica „Sf. Irh. Nicolae” din oraşul Dondușeni pentru a petrece în ultimul drum pe doamna preoteasă Tatiana Melnic, soţia protoiereului Pavel Melnic, parohul acestui sfînt locaș. Sfînta Liturghie Arhierească şi slujba înmormîntării a fost oficiată de către Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, înconjurat de un sobor de preoţi şi diaconi din care a făcut parte protoiereul Adrian Cotelea, secretar eparhial, protoiereul Veaceslav Matiescu, blagocin de Dondușeni, slujitori din cadrul eparhiei.

La sfîrşitul slujbei, Prea Sfinţitul Nicodim s-a adresat către familia îndoliată şi către creştini cu un cuvînt de mîngîiere şi de învăţătură.

În legătură cu mutarea la cele veşnice a doamnei preotese Tatiana Melnic, Prea Sfinţia Sa, a adus sincere condoleanţe părintelui Pavel şi familiei sale împreună cu smerite rugăciuni în faţa Tronului Părintelui Ceresc pentru odihna cu drepţii a sufletului nou adormitei roabei Sale Tatiana.

Dumnezeu să o ierte şi s-o odihnească în pace !

1 comment to Sfînta Liturghie și slujba înmormîntării roabei lui Dumnezeu preoteasa Tatiana Melnic