Mesajul de felicitare al Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, adresat Prea Sfințitului Siluan, Episcop de Orhei, vicar mitropolitan, cu prilejul sărbătoririi zilei de naștere

Prea Sfinția Voastră,

În aceste frumoase zile, scăldate în lumina și bucuria sfîntă a Învierii Domnului nostru Iisus Hristos, am o deosebită plăcere de a Vă transmite, cu prilejul aniversării zilei Prea Sfinției Voastre de naștere, sincerele mele sentimente de înaltă prețuire, împreună cu alese urări de sănătate, pace, bucurii duhovnicești, har de la Domnul și ajutor sfînt în lucrarea deloc ușoară, care V-a fost încredințată, de îndrumare pe calea mîntuirii a nevoitorilor sfintei mănăstiri Curchi, a slujitorilor și credincioșilor de pe meleagurile orheiene.

Fie ca Lumina lui Hristos cel Înviat să Vă călăuzească mereu pașii în realizarea lucrurilor frumoase și mîntuitoare, spre slava lui Dumnezeu și binele Bisericii Ortodoxe din Moldova!

La mulți și fericiți ani!

Cu aleasă considerație și dragoste

în Hristos-Domnul cel Înviat!

† NICODIM

Episcop de Edienț și Briceni