Prea Sfințitul Nicodim a oficiat slujba parastasului pentru adormiții robii lui Dumnezeu Waldemar și Malwine Schimdt, ctitori ai Bisericii Ortodoxe din Moldova

Cu prilejul deplasării sale în Germania, pentru a participa la lucrările Adunării Generale Anuale a membrilor Organizației Umanitare „Hilfe fur Osteuropa” din orașul Todtnau, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a vizitat și cimitirul din orașul Heilbronn, unde a oficiat la locul de odihnă veșnică al robilor lui Dumnezeu Waldemar și a soției sale Malwine Schmidt slujba parastasului.

Domnul doctor Waldemar Schmidt a fost un bun și milostiv creștin, iubitor de Dumnezeu și de aproapele, ctitor de seamă al Bisericii Ortodoxe din Moldova. Toată viața a practicat stomatologia, a oferit numeroase ajutoare umanitare pentru spitale și aziluri, a ctitorit Mitropolia Moldovei și Mănăstirea Curchi, a activat o perioadă în calitate de consul onorific al Republicii Moldova în Germania.

Dumnezeu să-l odihnească în lumina veșnică a Împărăției Sale!