Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

My RSS Feed

Visitor Stats

Azi:
Vizitatori: 12
Pagini vizitate: 25
Online: 0

Ieri:
Vizitatori: 268
Pagini vizitate: 675

Prea Sfințitul Nicodim a oficiat slujba parastasului pentru adormiții robii lui Dumnezeu Waldemar și Malwine Schimdt, ctitori ai Bisericii Ortodoxe din Moldova

 

Cu prilejul deplasării sale în Germania, pentru a participa la lucrările Adunării Generale Anuale a membrilor Organizației Umanitare „Hilfe fur Osteuropa” din orașul Todtnau, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a vizitat și cimitirul din orașul Heilbronn, unde a oficiat la locul de odihnă veșnică al robilor lui Dumnezeu Waldemar și a soției sale Malwine Schmidt slujba parastasului.

Domnul doctor Waldemar Schmidt a fost un bun și milostiv creștin, iubitor de Dumnezeu și de aproapele, ctitor de seamă al Bisericii Ortodoxe din Moldova. Toată viața a practicat stomatologia, a oferit numeroase ajutoare umanitare pentru spitale și aziluri, a ctitorit Mitropolia Moldovei și Mănăstirea Curchi, a activat o perioadă în calitate de consul onorific al Republicii Moldova în Germania.

Dumnezeu să-l odihnească în lumina veșnică a Împărăției Sale!

 

 

 

 

 

Share:
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • В закладки Google
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Мой Мир
 • LiveJournal
 • MySpace
 • Одноклассники
 • Digg
 • PDF
 • email
 • Add to favorites
 • RSS
 • Print

Comments are closed.