Sobor de Arhierei al BOM prăznuind Soborul Maicii Domnului

În cea de a doua zi a praznicului Nașterii Mântuitorului, de Soborul Maicii Domnului, Arhiereii Mitropoliei Moldovei în frunte cu Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Vladimir, dimpreună cu un impunător sobor de preoți au oficiat Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie la Catedrala Mitropolitană.

De frumusețea deosebită a serviciului divin s-au bucurat numeroșii creștini prezenți în dimineața zilei la catedrală.

După Liturghie, Înaltpreasfințitul Arhiepiscop Sava de Tiraspol și Dubăsari a adresat Mitropolitului un cuvânt din partea Episcopilor Mitorpoliei Moldovei, urându-i viață lungă, lipsită de primejdii și ispite, precum și statornicie întru buna ocârmurirea Bisericii Ortodoxe din țara noastră.

Vlădica Vladimir a a avut parte de alese felicitări și din partea secretarului mitropolitan Prot. mitr. Vadim Cheibaș, care a vorbit din partea slujitorilor Catedralei mitropolitane, mulțumind Arhipăstorului pentru grija Sa părintească și pentru dragostea pe care o are față de cler și popor.