Mesajul de condoleanțe al Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, adresat Preacuviosului Arhimandrit Damian (Burlacu), starețul Mănăstirii „Nașterea Domnului”, Zăbriceni, în legătură cu mutarea la Domnul a mamei sale, Lidia

Preacuvioase Părinte Damian,

Vestea mutării dintre noi la cele veșnice a roabei lui Dumnezeu Lidia, mult îndrăgita și scumpa Dumneavoastră mamă, ne-a întristat profund.

Mamă cu un suflet mare și o excepțională dăruire de sine, doamna Lidia Burlacu toată viaţa şi-a dedicat-o familiei sale, a fost o bună gospodină și mamă iubitoare, cu multă evlavie și rîvnă pentru cele sfinte, harnică și darnică, cu o înţelegere profundă a rostului vieţii, a încercărilor şi suferinţelor, a bucuriei şi binecuvîntării lui Dumnezeu.

Astăzi, cînd sufletul ei se înalță la cer, provocînd în sufletele celor care au cunoscut-o şi preţuit-o durere pentru vremelnica despărțire, Vă adresăm sincere condoleanţe şi Vă încredinţăm de întreaga noastră compasiune.

Ne rugăm Milostivului Dumnezeu să odihnească sufletul roabei Sale Lidia împreună cu drepţii întru Împărăţia Cerurilor, iar pe cei îndoliaţi să îi întărească întru nădejdea învierii celei de obşte şi a iubirii milostive a Mîntuitorului nostru Iisus Hristos Cel Răstignit şi Înviat!

Dumnezeu s-o odihnească în pace!

† N I C O D I M
Episcop de Edineţ şi Briceni