Taina Sfîntului Botez la Paraclisul „Sf. Trei Ierarhi” a Centrului Eparhial Edineț

Luni, 28 august 2017, în ziua praznicului Adormirii Maicii Domnului, după Sfînta Liturghir oficiată la Mănăstirea Zăbriceni, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat la Paraclisul „Sf. Trei Ierarhi” al Centrului Eparhial Edineț, împreună cu un sobor de preoți și diaconi, Taina Sfîntului Botez asupra pruncilor gemeni Serghei și Daniela.

La final, Prea Sfinția Sa a felicitat părinții, nașii și pe cei prezenți cu fericitul eveniment al încreștinării copiilor, dorindu-le să o crească în dragostea față de Dumnezeu, poporul și credința ortodoxă, ca stfel să devină membri vii ai Bisericii lui Hristos, păstrînd și împlinind cu dragoste în viața lor poruncile evanghelice.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni