Praznicul Adormirii Maicii Domnului la Mănăstirea Zăbriceni

În ziua praznicului Adormirii Maicii Domnului, luni, 28 august, 2017, obștea monahală și închinătorii Mănăstirii „Nașterea Domnului”, Zăbriceni, au avut bucuria de a-l avea în mijlocul lor pe Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, oficiind Sfînta și Dumnezeiasca Liturghie. La serviciul divin Prea Sfinția Sa a fost înconjurat de un sobor de preoți și diaconi din care a făcut parte Preacuviosul părinte Arhimandrit Damian (Burlacu), stareț al mănăstirii și slujitori din cadrul sfîntului așezămînt. După Sfînta Liturghie a avut loc slujba unui Te Deum pentru începutul anului de învățămînt.

La final, Prea Sfinția Sa a adresat părintelui stareț, Arhimandritului Damian, obștii monahale și tuturor creștinilor un cuvînt de învățătură. Prea Sfinția Sa a evidențiat caracterul de bucurie al sărbătorii și sensul duhovnicesc al Adormirii Preasfintei Fecioare Născătoare de Dumnezeu în iconomia mîntuirii noastre, sens sugerat chiar de troparul praznicului: „Întru naștere fecioria ai păzit, întru adormire lumea nu ai părăsit, de Dumnezeu Născătoare Fecioară, mutatu-te-ai la Viață, fiind Maica Vieții și cu rugăciunile tale izbăvești din moarte sufletele noastre!”.

Apoi, Ierarhul a felicitat obștea monahală și credincioșii prezenți la slujbă cu prilejul praznicului și a oferit în dar fiecăruia cîte o iconiță.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni