Adunare cu blagocinii Episcopiei de Edineț și Briceni

Vineri, 11 august 2017, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a convocat secretarul și blagocinii eparhiei într-o ședință ordinară la sediul episcopal din orașul Edineț.

Ierarhul a adus la cunoștința slujitorilor un raport succint privind activitatea bisericească și principalele realizări ale primului semestru al anului 2017, trasînd obiectivele și prioritățile ce urmează a fi implementate în timpul apropiat. Astfel, s-a discutat despre orgnizarea participării clerului împreună cu credincioșii, la 3 septembrie 2017 la Mănăstirea Căpriana, la ziua de prăznuire a primului Ierarh al Episcopiei de Chișinău și Hotin – Mitropolitul Gavriil Bănulescu-Bodoni, canonizat anul trecut; precum și la conferința preoțească dedicată familiei, ce va avea loc la sediul episcopal din Edineț la data de 25 septembrie.

Apoi s-au purtat discuții legate de bunul mers al vieții parohiale, duhovnicia și disciplina clerului, sfaturi și îndemnuri duhovnicești.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni