În Duminica a IX-a după Cincizecime, Prea Sfințitul Nicodim a vizitat biserica „Nașterea Maicii Domnului” din satul Teleșeuca, Dondușeni

În Duminica a IX-a după Cincizecime, credincioșii de la Biserica „Nașterea Maicii Domnului” din satul Teleșeuca,, raionul Dondușeni, în frunte cu părintele paroh, preotul Gheorghe Gavriliță, au avut bucuria de a-l avea în mijlocul lor pe Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, care a săvîrşit aici Sfînta Liturghie Arhierească. La serviciul divin Prea Sfinției sale i-a coliturghisit un sobor de preoți şi diaconi din care a făcut parte blagocinul de Dondușeni, sectorul II, protoiereul Rodion Pleșca, slujitori din cadrul blagociniei. La finalul Sfintei Liturghii, Prea Sfinţitul Nicodim însoţit de soborul preoţesc a săvîrşit slujba de sfinţire a noii Răstigniri și a fîntînii din curtea bisericii.

La încheiere, Prea Sfinţitul Nicodim a rostit un cuvînt de învăţătură. Ierarhul a vorbit despre roadele rugăciunii săvîrşite avînd credinţă neîndoielnică şi nădejde tare, în baza pericopei evanghelice a zilei despre minunea umblării Mîntuitorului pe Marea Galileii ca pe uscat şi potolirea furtunii, și a mulțumit părintelui proh și credincioșilor pentru rîvna ce o arată la păstrarea și trăirea credinței noastre ortodoxe.

Apreciind rîvna părintelui paroh Gheorghe Gavriliță pentru propovăduirea Cuvîntului evanghelic dătător de viață credincioșilor ce i-au fost încredințați spre păstorire și grija pentru lăcșul sfînt, Ierarhul l-a decorat cu dreptul de a purta Crucea de Aur.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni