Mesajul de felicitare al Prea Sfinţitului Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni, adresat Prea Sfinţitului Petru, Episcop de Ungheni şi Nisporeni, cu prilejul sărbătoririi Sfîntului ocrotitor

Prea Sfinţia Voastră!

Cu prilejul sărbătoririi Sfinţilor Apostoli Petru şi Pavel, căpeteniile apostolilor şi lumii învăţători, dintre care Sfîntul Apostol Petru este ocrotitorul spiritual al Prea Sfinţiei Voastre, avem deosebita bucurie de a Vă adresa din inimă alese urări de sănătate, prosperitate, pace, belșug de roade duhovnicești și mîntuire sufletească.

Mîntuitorul Hristos, Arhiereul cel Veşnic, pentru rugăciunile Sfîntului, Slăvitului şi întru tot lăudatului Apostol Petru, să Vă dăruiască har şi binecuvîntare în realizarea frumoaselor activităţi pastorale, misionare, sociale şi culturale pe care le desfăşuraţi spre slava lui Dumnezeu şi binele Bisericii Ortodoxe din Moldova!

Cu frăţească dragoste în Hristos-Domnul,

† NICODIM