Instruire pentru cluburile de voluntari din cadrul Episcopiei de Edineț și Briceni

La 6-7 martie 2017, la Centrul Eparhial din orașul Edineț, cu binecuvîntarea Prea Sfințitului Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, s-a desfășurat un training ce a avut ca scop instruirea voluntarilor din cadrul campaniei de „Advocacy” (prin această noțiune întelegem susținerea și promovarea unei idei sau a unei cauze. Este ansamblul activităților întreprinse pentru a influența deciziile ce privesc politicile publice din domeniile de interes pentru sectorul neguvernamental) în care sînt implicate cinci parohii din cadrul Episcopiei de Edineț și Briceni : or. Edineț, Văratic, Rotunda, Alexandreni și Coteala.

Voluntarii participanți la seminar au învățat prin metode interactive particularitățile comunicării dintre voluntar și beneficiar.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni