Ultima zi a Deniei Canonului Sfîntului Andrei Criteanul la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei

În ziua a patra a Sfîntului și Marelui Post, joi, 2 martie 2017, după ce a participat de dimineață la slujba utreniei, ceasurilor, obedniței și vecerniei, Prea Sfințitul Nicodim, Episcop de Edineț și Briceni, a oficiat în seara zilei la Catedrala „Sf. Irh. Nicolae” din Orhei slujba Pavecerniței Mari cu citirea ultimei părți a Canonului Mare al Sfîntului Andrei Criteanul.

După slujbă, Ierarhul a rostit un cuvînt de învățătură în care a îndemnat credincioșii să privească cu ochii duhovnicești în oglinda canonului care s-a citit în aceste patru zile, să mediteze fiecare la starea sa duhovnicească și cu zdrobire de inimă și lacrimi să ceară iertare și milă de la Dumnezeu. Prea Sfinția Sa a subliniat că acest canon, care s-a rînduit de Sfînta Biserică a fi citit la începutul Postului Mare, se constituie într-o adevărată școală a pocăinței, care ne intoduce în atmosfera binecuvîntată a rugăciunii și umilinței ce domină întreaga perioadă a postului.

La final, Vlădica a urat tuturor un post binecuvîntat și plin de rodiri duhovnicești.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineț și Briceni