Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

My RSS Feed

Visitor Stats

Azi:
Vizitatori: 3
Pagini vizitate: 4
Online: 0

Ieri:
Vizitatori: 130
Pagini vizitate: 664

Slujbă Arhierească de sărbătoarea Sfîntului Prooroc Ilie la Catedrala Episcopală din Edineţ

 

În ziua cinstirii Sfîntului Prooroc Ilie Tesviteanul Prea Sfinţitul Nicodim, Episcop de Edineţ şi Briceni,  a săvîrşit Sfînta Liturghie în Catedrala „Sf. Vasile cel Mare” din oraşul Edineţ înconjurat de soborul preoţilor slujitori ai catedralei. Predica de după citirea Sfintei Evanghelii a fost rostită de protoiereul mitrofor Serghei Ciumac, care a vorbit despre viaţa pilduitoare, credinţa şi virtuţile Sfîntului Prooroc Ilie.

Sfînta Liturghie a fost urmată de slujba tradiţională de sfinţire a merelor şi mierii şi cuvîntul de felicitare al Arhipăstorului. La despărţire fiecare creştin prezent la slujbă a primit din mîna Ierarhului cîteo iconiţă cu chipul Sfîntului Prooroc Ilie.

Biroul de presă al Episcopiei de Edineţ şi Briceni

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share:
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • В закладки Google
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Мой Мир
 • LiveJournal
 • MySpace
 • Одноклассники
 • Digg
 • PDF
 • email
 • Add to favorites
 • RSS
 • Print

Comments are closed.