Candela

Legături oficiale

Официальный сайт Русской Православной Церкви / Патриархия.ru

My RSS Feed

Visitor Stats

Azi:
Vizitatori: 24
Pagini vizitate: 138
Online: 0

Ieri:
Vizitatori: 169
Pagini vizitate: 775

În duminica Izgonirii lui Adam din rai, Prea Sfințitul NICODIM, Episcop de Edineț și Briceni a liturghisit în Catedrala ”Sf. Nicolae” din or. Orhei

Sute de credincioşi au participat astăzi, 6 martie, în Catedrala ”Sf. Nicolae” din Orhei, La Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie. Slujba a fost oficiată de Preasfințitul Părinte NICODIM, Episcop de Edineț și Briceni, înconjurat de un numeros sobor de preoţi şi diaconi. O zi deosebită, poate cea mai importantă în viața sa, a fost și pentru părintele Vasile Eșanu, care astăzi, prin lucrarea Duhului Sfânt, s-a învrednicit de înfricoșătorul har al preoției!

În cuvântul de învățătură, pe care la ținut poporului de față, Prea Sfințitul NICODIM, întărit de adevărul scripturistic relatat în evanghelia de astăzi a ținut să precizeze: ”Evanghelia acestei Duminici, a Izgonirii lui Adam din Rai sau a Lăsatului sec de brânză, este o lumină pentru sufletul nostru în toată perioada Postului Sfintelor Paşti în care intrăm acum. Duminica aceasta are o importanţă majoră, deoarece îndată după ea începe o perioadă lungă de urcuş duhovnicesc interior spre Înviere.”

Accentuând iertarea, pe care noi cu toții o datorăm semenilor noștri, și cu care își începe cuvântul Sfânta Evanghelie de astăzi, Vladâca a spus: ”Evanghelia acestei zile este adâncă în înţelesurile ei, deşi cuvintele ei sunt simple şi puţine. Mântuitorul Iisus Hristos ne arată că iertarea este începutul bun al perioadei de post. Ne iertăm unii pe alţii pentru ca şi Dumnezeu să ne ierte păcatele sau greşelile noastre. Iertăm greşelile altora, pentru a fi în pace şi comuniune cu toţi oamenii şi pentru a ne asemăna cu Dumnezeu Cel Milostiv şi Iertător. Prin aceasta, Evanghelia ne învaţă că relaţia omului cu Dumnezeu depinde de relaţia lui cu semenii săi, că omul nu se poate apropia de Dumnezeu nesocotind pe aproapele său. Întrucât fiecare om este creat după chipul lui Dumnezeu îndreptat spre umanitate, există o legătură sfântă între Dumnezeu şi fiecare om. Modul şi măsura în care omul arată iubire faţă de semenii săi contribuie mult la construirea, cultivarea şi aprofundarea relaţiei lui de comuniune cu Dumnezeu, Făcătorul cerului şi al pământului. Nimeni nu poate intra în post, ca luptă duhovnicească pentru curăţirea de păcate şi de luminare a sufletului, fără iertare, deoarece prin iertarea altora se cultivă smerenia omului dornic de-a trăi în iubire milostivă. De aceea, la Vecernia din Duminica aceasta cerem să fim iertaţi de către toţi şi iertăm pe toţi. Iertarea aproapelui implică adesea o răstignire a propriului egoism şi deschide sufletul spre o nouă stare de comunicare şi comuniune a omului cu Dumnezeu şi cu semenii. Prin iertarea cuiva se recunoaşte că persoana respectivă este mai mult decât o faptă rea pe care a săvârşit-o la un moment dat, când a supărat pe cei din jur.

La sfârșitul Sfintei și Dumnezeieștii Liturghii, Prea Sfințitul a sfințit Acoperămintele noi pentru Sf. Prestol și Icoana ”Sfântului Arhanghel Mihail”, ctitorită de bunii creștini Mihail și Nina Tihon.  Deoarece ne aflăm în duminica iertării, luându-și iertare de la toți creștinii de față, Vladâca le-a urat tuturor post ușor, binecuvântat de Dumnezeu!

Biroul de presă a Episcopiei de Edineț și Briceni

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share:
 • Facebook
 • Twitter
 • Google Buzz
 • В закладки Google
 • Добавить ВКонтакте заметку об этой странице
 • Мой Мир
 • LiveJournal
 • MySpace
 • Одноклассники
 • Digg
 • PDF
 • email
 • Add to favorites
 • RSS
 • Print

Comments are closed.